$480 +food cost

This package is for those who want meals prepared for them one-day-a-week, who pay on a weekly basis. The meals can be stored in the refrigerator for up to 4 days, or frozen for up to 4 weeks.

Discount rate: $400 +food cost, a 4-session package

This is for those who want a weekly routine who can budget for the month, with a savings in the cost. Must be pre-paid for a total of $1,200. Pre-payment is a win win because you receive a reduced rate for being a repeat customer and I receive full payment for the month which helps budget my business, and secures my schedule with you.

Meals and fees:

  • 12 meals for one person, or 6 meals for a couple, or 3 meals for a family of 4. This isĀ 3 entrees. Each entree can be a combination of these foods: meat, veggies, beans, starch.
  • Includes: menu planning, shopping, travel, prep, cook, packaging & reheat instructions and clean up.
  • Does not include food cost. Grocery receipts will be presented and to be reimbursed immediately with cash or check.
  • Customized menus and portion sizes available, additional fees may apply.
  • Dietary needs and food restrictions are accommodated, although additional fees may apply for intricate dietary needs.
  • Does not include food containers. Best to have glass containers with tight fitting lids (glass is recommended for safe storage).
  • Additional fees may apply for travel.